Jak zamontować schody strychowe?
Przestrzeń na poddaszu może zostać podzielona i zaadaptowana do celów mieszkalnych, a może być po prostu strychem, czyli przechowalnią różnych niepotrzebnych przedmiotów. Schody prowadzące na górę nie będą w obu przypadkach takie same. Jeśli mowa o zwykłym strychu, albo o dostępie do przestrzeni, która znajduje się jeszcze nad poddaszem użytkowym, w grę wchodzą schody strychowe. Jak zamontować tego rodzaju produkt?
Jak wyglądają klasyczne schody strychowe?
Schody na strych mogą być wykonane z drewna lub metalu. Zdecydowanie częstszym wyborem jest tutaj drewno, ale produkty metalowe, a zatem ognioodporne, również są w sklepach dostępne. Metal wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku schodów nożycowych, które są dość wąskie i składają się do niewielkich rozmiarów. Często możemy spotkać się z montażem schodów nożycowych nie do ramy umieszczonej w otworze sufitowym a do znajdującej się pod nim ściany. Schody nie są chowane w suficie, więc trudno dyskutować o walorach estetycznych takiego rozwiązania. Z tego powodu sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach roboczych, do których nie wchodzi nikt poza domownikami (kotłownia, schowek).
Klasyczne schody strychowe to produkty wykonane z drewna. Wyglądem przypominają wąską drabinę, tyle że składaną. Schody składają się jak harmonijka – na trzy lub cztery części, w zależności od długości. Po złożeniu nie mogą być dłuższe niż rama w otworze sufitowym, ponieważ muszą się przez nią przecisnąć. Kiedy zamykamy klapę, drabinka jest całkowicie niewidoczna, bo znajduje się ponad otworem w stropie.
Jak zamontować schody strychowe?
Najpierw należy dobrze rozważyć, jaki produkt wybrać. Schody strychowe z włazem wykonuje się z różnych gatunków drewna. Mogą mieć różny kolor, co dotyczy również koloru włazu. Spodnia część klapy może być w kolorze drewna, ale może być też biała, dzięki czemu niemal stopi się z sufitem. Schody mogą być węższe bądź szersze – spore znaczenie mają tutaj wymiary otworu w suficie, jak również wymiary samego pomieszczenia. Jeśli miejsca jest niewiele, postawmy na produkt wyposażony we wąską drabinkę.
Kupując schody strychowe, zwróćmy uwagę na grubość klapy, a zwłaszcza grubość warstwy izolacyjnej. Rozkładane schody strychowe zwykle prowadzą do pomieszczeń nieogrzewanych, stąd dobra izolacja ma ogromne znaczenie, bo zapobiega utratom ciepła w budynku.
Rozkładane schody strychowe – montaż
W pierwszej kolejności należy zamontować drewnianą ramę (skrzynię). Produkty dobrej jakości dają możliwość regulowania szerokości ramy i dostosowania jej do grubości stropu. W pierwszej kolejności chody na strych opiera się na łatach montażowych przykręconych przy krótszych krawędziach otworu. Skrzynię montuje się przed drewniane przekładki, jednocześnie kontrolując kąty w narożnikach. Następnie należy zdjąć łaty montażowe i wypełnić luki. W dalszej kolejności sprawdzamy długość zamontowanej drabinki i w razie konieczności dokonujemy przycięcia. Na końcu montujemy klapę.