Jakie drewno sprawdzi się najlepiej na schody?
Schody z drewna mają wiele zalet, choć ich pielęgnacja jest bardziej wymagająca, aniżeli w przypadku schodów żelbetonowych obłożonych płytką podłogową lub kamieniem dekoracyjnym. Oczywiście im lepszej jakości drewno, tym mniejsze wymagania, jeśli chodzi o ilość zabiegów pielęgnacyjnych. Ale jakie drewno najlepiej sprawdza się na schody?
Schody drewniane wewnętrzne
Drewno to materiał szczególnie lubiany przez projektantów wnętrz. Da się z niego wykonać wiele przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych. Poza tym drewno ma tę szczególną właściwość, że dzięki niemu wnętrze staje się ciepłe i przytulne. Powierzchnie drewniane znacznie lepiej oddziałują na zmysły, aniżeli elementy ze stali, betonu czy szkła. Z tego powodu nie dziwi fakt, że wiele osób chce mieć w domu schody drewniane, albo przynajmniej obłożone drewnem (wówczas konstrukcja wykonana jest z żelbetonu).
Wykonanie schodów zewnętrznych z drewna również jest możliwe, ale znacznie rzadziej spotykane. Najczęściej takie schodki prowadzą do domków letniskowych, drewnianych domków dziecięcych, altan ogrodowych, niekiedy łączą taras z ogrodem, albo unoszą się nad oczkiem wodnym. W takim wypadku drewno musi być solidnie zabezpieczone, ponieważ narażone jest na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.
Schody drewniane wewnętrzne nie muszą mierzyć się z deszczem, mrozem czy intensywnym nasłonecznieniem. Niemniej również powinny być dobrze zabezpieczone, bo w przeciwnym razie ich powierzchnia szybko ulegnie wytarciu, albo obiciu, jeśli upuścimy na schodach jakiś przedmiot. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj gatunek drewna użytego do wykonania schodów.
Jakiego drewna używa producent schodów drewnianych?
Drewno na schody powinno być twarde i zwarte. Miękkie gatunki drewna nie nadają się na podłogi, meble czy schody, ponieważ pod naporem siły ulegają deformacji. Nikt przecież nie chce, by stopnie schodów drewnianych wygięły się lub powstały w nich nieestetyczne wgłębienia.
Dobry producent schodów drewnianych wykorzystuje zarówno drewno rodzimych gatunków, jak i korzysta z drewna egzotycznego. Te same zasady stosowane są w przypadku produkcji całych schodów z drewna (np. schody młyńskie), jak i schodów modułowych. Schody modułowe i schody kręcone posiadają metalową konstrukcję i balustradę – z drewna wykonuje się jedynie stopnie.
Twarde drewno na schody
Wybierając drewno na schody, należy kierować się zarówno względami estetycznymi, jak i praktycznymi. Nie każde drewno wygląda tak samo. Poszczególne gatunki różnią się ilością i układem słoi, strukturą i kolorem. Oczywiście kolor można później zmodyfikować, stosując odpowiedni olej, bejcę albo farbę. Tym, czego nie da się zmodyfikować, jest twardość drewna. A to ona w głównej mierze decyduje o żywotności drewnianych schodów. Biorąc pod uwagę twardość rodzimych gatunków drzew, do produkcji schodów nadają się przede wszystkim buk, dąb, jesion, wiąz i orzech. Jeśli chodzi o gatunki niewystępujące w Polsce, dłużą popularnością cieszą się jatoba, wenge, jesion skandynawski oraz mahoń.