Czy drewno sosnowe nadaje się na schody?
Masowa wycinka drzew nie jest dobrze widziana z punktu widzenia ekologii, jednak drewno jest i pewnie zawsze będzie materiałem o szerokich zastosowaniach w wielu gałęziach przemysłu. Drewno służy jako materiał opałowy, z drewna produkuje się papier, drewno stanowi wreszcie ceniony materiał konstrukcyjny i nadaje się do tworzenia przedmiotów dekoracyjnych. Drewno wykorzystywane jest m.in. do budowy schodów. Ale czy każdy gatunek drewna nadaje się na schody?
Drewno liściaste i iglaste – właściwości
Poszczególne gatunki drewna mają różne właściwości. Znajomość tematu jest konieczna, jeśli chcemy zgromadzić w domu materiał opałowy o wysokiej kaloryczności, albo wybudować w ogrodzie solidną i trwałą altanę. Niektóre gatunki drewna posiadają więcej żywicy, przez co gorzej się palą. Inne są na tyle miękkie, że nie nadają się do tworzenia drewnianych budowli, bo szybko ulegają odkształceniom. Do miękkich gatunków drewna zaliczamy większość iglaków, dlatego z reguły unika się wykorzystywania jodły, sosny czy świerku w celach konstrukcyjnych, budowalnych.
Schody drewniane powinny być stabilne, bezpieczne, trwałe i piękne. Jeśli chodzi o stabilność i bezpieczeństwo, wiele zależy tu od umiejętności stolarzy, od poprawnego łączenia elementów, a także od tego, czy do budowy schodów wykorzystano drewno dostatecznie suche. Natomiast trwałość i piękno w dużej mierze uzależnione są od gatunku drewna. Stopnie wykonane z drewna miękkiego z biegiem czasu mogą się wyginać w kierunku podłogi. Natomiast ich wierzchnia część może się odkształcić i nadmiernie zetrzeć w przedniej części. Poza tym miękkie drewno nie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne – łatwo je obić, przypadkowo uderzając jakimś przedmiotem.
Drewno sosnowe na schody?
Drewno drzew iglastych nie jest odpowiednim materiałem na schody, ale w niektórych sytuacjach dopuszcza się jego użycie. Drewno sosnowe można wykorzystać do budowy schodów zewnętrznych. Dlaczego? Ponieważ gatunki iglaste wykazują większą aniżeli drewno liściaste odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, ataki grzybów i owadów.
Jeśli mowa o gatunkach iglastych, to właśnie sosna jest drewnem szczególnie chętnie wykorzystywanym w naszej szerokości geograficznej. Spora w tym zasługa jej wyglądu – sosna jest jasna, z mocno podkręcanymi, brązowymi słojami. Sosnę, w przeciwieństwie do ciemniejszych gatunków drewna, bez trudu można pokryć jasnym lub zupełnie bezbarwnym środkiem dekoracyjnym, zachowując jej naturalny wygląd.
Schody drewniane – jak wzmocnić ich trwałość?
Odpowiedni gatunek drewna to jedno, ale w przypadku schodów równie ważny jest sposób zabezpieczenia drewnianej powierzchni. Najlepiej używać środków, które tworzą na powierzchni odporną na ścieranie warstwę, a jednocześnie zapobiegają wnikaniu w głąb drewna różnego rodzaju nieczystości, zwłaszcza płynnych. Poza tym, niezależnie od tego, czy w naszym domu staną schody zabiegowe z drewna, schody młynarskie, albo schody z drewnianymi stopniami wsparte na metalowej konstrukcji, o drewnianą powierzchnię powinniśmy dbać zgodnie z zalecaniami producenta schodów. Drewno nie powinno ulegać zalaniu, szorowaniu, nie powinno być traktowane silną chemią. Zamiast tego stosujmy łagodne środki do czyszczenia drewnianych powierzchni.