Jak dbać o schody metalowe zimą?
Schody w całości wykonane z metalu rzadko możemy spotkać wewnątrz pomieszczeń, chyba że chodzi o budynki przeznaczone do zwiedzania, takie jak wieże widokowe, latarnie morskie i inne obiekty znoszące intensywny ruch turystyczny. Metalowe konstrukcje niekiedy spotykamy też w budynkach użyteczności publicznej, ale jeśli chodzi o budynki mieszkalne, a szczególnie zabudowę jednorodzinną – schody metalowe montuje się niemal wyłącznie na zewnątrz.
Schody metalowe zewnętrzne
Ciekawie zaprojektowane metalowe konstrukcje, do tego pokryte farbą w modnym kolorze, mogłyby stać się ozdobą pomieszczenia, ale we wnętrzach mieszkalnych nie sprawdzą się ze względu na to, że są zimne. Chodzenie gołą stopą po metalowych stopniach nie należy do szczególnie miłych doznań. Dlatego też w domach nie ma schodów w całości wykonanych z metalu (z wyjątkiem nożycowych schodów strychowych), ale spotykamy schody metalowo-drewniane. Po schodach metalowych zewnętrznych nikt boso nie chodzi, a przynajmniej nie w okresie jesienno-zimowym. Natomiast latem metalowe konstrukcje są ciepłe (w przypadku dużego nasłonecznienia aż zanadto).
Schody metalowe zewnętrzne zazwyczaj montowane są po to, by umożliwić szybkie i wygodne zejście z piętra budynku bezpośrednio do ogrodu. Niekiedy schody te łączą balkon ze znajdującym się poniżej tarasem, albo wysoki taras ze ścieżką ogrodową. Schody metalowe montuje się także po to, by zapewnić wygodny dostęp do strychu, do którego nie możemy dostać się od wewnątrz.
Właściwości schodów metalowych
Schody metalowe są stabilne i bezpieczne. Materiał jest twardy, nie ulega łatwo odkształceniom ani zarysowaniom. Metalowe schody zewnętrzne nie skrzypią, nie uginają się, czujemy się na nich pewnie i bezpiecznie. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku schodów o znacznej wysokości. Mimo że metalu nie nazwalibyśmy materiałem lekkim i delikatnym, schody metalowe posiadają lekką konstrukcję. Nie są w całości zabudowane, tak jak schody żelbetonowe, dzięki czemu nie wyglądają ciężko i topornie – doskonale wpisują się w stylistykę nowoczesnego budynku.
Schody metalowe dobrze znoszą działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, oczywiście pod warunkiem, że zostaną wykonane z materiałów odpornych na korozję, albo przynajmniej pokryte środkiem, który tę odporność podnosi.
Schody metalowe w okresie zimowym
Jak dbać o schody metalowe zimą? Jeżeli zostały wykonane z materiałów odpornych na korozję, w okresie zimowym nie wymagają prowadzenia żadnych szczególnych działań. Schody ze stali nierdzewnej lub aluminium pokrytego powłoką antykorozyjną dobrze znoszą opady deszczu i śniegu oraz minusowe temperatury. Po sezonie zimowym należy je jednak delikatnie wyczyścić, by przywrócić im pierwotny blask. Natomiast w przypadku konstrukcji metalowych innego typu, przygotowania do zimy należy rozpocząć ze stosowanym wyprzedzeniem. Najlepiej zabrać się do tego latem, usunąć stare, odpadające powłoki farby i wygładzić za pomocą papieru ściernego. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy podkładową farbę antykorozyjną, a na nią nawierzchniową farbę do metalu.