Jaki popiół zostaje po spaleniu pelletu?
Sezon grzewczy trwa w najlepsze, a to oznacza, że w wielu domach mimochodem odbywa się „produkcja” popiołu. Popiół powstaje w wyniku spalania węgla, miału, drewna, czy pelletu, jednak nie każde paliwo stałe pozostawia po sobie jednakową ilość popiołu. Ponadto popiół powstały w wyniku spalania różnych paliw, ma różne właściwości. Jaki popiół zostaje po spaleniu pelletu i do czego można go wykorzystać?
Spalanie pelletu w przydomowych kotłowniach
Na rynku dostępny jest pellet ze słomy, pellet słonecznikowy i przede wszystkim pellet drzewny. To właśnie biomasa powstała ze sprasowanych odpadów drzewnych cieszy się w Polsce największym zainteresowaniem. W przydomowych kotłowniach spala się przede wszystkim pellet drzewny, ponieważ jest łatwo dostępny, atrakcyjny cenowo i wysokokaloryczny. Umożliwia ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie budynków mieszkalnych.
Ogrzewanie pelletem drzewnym ma wiele zalet. Jedną z nich jest właśnie to, że dobrej jakości pellet nie pozostawia po sobie wiele popiołu. Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać dobry pellet. Można to zrobić nas kilka sposobów, przede wszystkim obserwując proces spalania. Niemniej zanim pellet trafi do kotła, można wstępnie ocenić jego jakość. Pellet w worku nie powinien być pokruszony, a ilość popiołu powinna być znikoma. Granulat musi mieć jednakową wielkość, jednolity kolor i równą powierzchnię. Oczywiście producent pelletu zobowiązany jest do podania procentowej zawartości popiołu, ale najlepiej ocenić to na własną rękę.
Popiół powstały w wyniku spalania pelletu drzewnego
Spalając pellet drzewny, np. sosnowy, pozyskujemy popiół drzewny. Co ciekawe, nie jest to wcale odpad, który należy wyrzucić. Pellet drzewny ma cenne właściwości, dlatego może być wykorzystany w ogrodzie, a także w domu, np. jako środek czyszczący. Popiół, dzięki swojej strukturze, jest dobrym środkiem ścierającym i czyszczącym. W przeszłości, kiedy nie było środków chemicznych przeznaczonych do usuwania przypaleń, okopcone dna garnków, patelni i czajników szorowano właśnie popiołem. Dziś nadal używa się go w domostwach, w których duże znaczenie przywiązuje się do ekologii i chętnie stosuje naturalne środki czyszczące.
Popiół drzewny w ogrodzie
Spalając pellet drzewny, pozyskujemy cenny nawóz roślinny. Jest on łatwo przyswajalny przez rośliny, poza tym poprawia strukturę gleby i sprzyja rozwojowi mikroflory. Szczególnie dobrze sprawdza się jako nawóz na trawniki, a także środek odżywiający rośliny lubiące gleby zasadowe.
Popiół można wymieszać z korą drzewną i w ten sposób przygotować ściółkę odpowiednią do przykrywania roślin, które muszą być chronione przed mrozem. Poza tym popiół drzewny sprawdza się jako odstraszacz ślimaków, które dziurawią nasze rośliny, szczególnie te, które są przeznaczone na sprzedaż.