Barierka na schody – w trosce o bezpieczeństwo dziecka
Barierka zabezpieczająca na schody to produkt, o który pytają najczęściej rodzice niemowląt bądź też pary, które dopiero spodziewają się narodzin dziecka. Kupując zabezpieczenia na schody, szafki kuchenne czy zatyczki do gniazdek, dążą do tego, by ich dom był miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla malucha, który w pierwszych miesiącach, a nawet latach życia, nie zdaje sobie sprawy z czyhających niebezpieczeństw. Barierka na schody jest produktem obowiązkowym w mieszkaniach dwupoziomowych i domach, w których dostęp do schodów nie jest w żaden sposób ograniczony.
Barierka na schody – sposób montażu
W sytuacji, gdy rodzina z małym dzieckiem zajmuje jedną kondygnację budynku, zwykle nie ma konieczności montowania na schodach dwóch barierek. Jeśli jednak życie rodzinne toczy się zarówno na parterze, jak i na piętrze bądź poddaszu zaadaptowanym do celów mieszkalnym, montaż dwóch barierek może okazać się konieczny. Pierwsza z nich powinna znaleźć się na szycie schodów, tak by maluch nie miał możliwości podejmowania próby wędrówki na dół. Z kolei druga musi być zamontowana na dole, tak by dziecko nie miało możliwości wspinania się w górę, skąd mogłoby zaliczyć bolesny upadek.
Montaż barierki ochronnej przebiega najprościej w przypadku schodów drewnianych bądź metalowo-drewnianych (tzw. schody systemowe), które zwykle nie mają zbyt dużej szerokości. W przypadku okazałych schodów żelbetonowych pojedyncza barierka nie zawsze zda egzamin – niekiedy konieczne jest ustawienie płotka z dwóch lub trzech barierek wokół wejścia na schody.
Barierka na schody – inne zastosowania
Barierka ograniczająca przemieszczanie się psa
Niekiedy na zakup barierki ochronnej na schody decydują się właściciele czworonogów, którzy nie chcą, by pies wchodził do pomieszczeń sypialnianych usytuowanych na piętrze. Mimo że czworonóg traktowany jest jak członek rodziny i bez ograniczeń może przemieszczać się po salonie czy jadalni na parterze budynku, to z jakiegoś powodu domownicy nie chcą, by wchodził na górę.
Barierka chroniąca przed poparzeniem
Barierka na schody może znaleźć zastosowanie również w przypadku kominków, pieców kaflowych czy pieców wolnostojących, których obudowa nagrzewa się do wysokich temperatur. Nie trudno się domyśleć, że gorący piec stanowi ogromne zagrożenie dla małego dziecka, dlatego jeśli nie możemy zrezygnować z używania urządzenia, dostęp do niego należy ograniczyć za pomocą barierki.
Barierka wewnątrz ościeżnicy drzwiowej
Barierki zabezpieczające montuje się również wewnątrz ościeżnicy drzwiowej. Chronią dostępu do kuchni czy łazienki, czyli pomieszczeń, w których znajduje się chemia domowa, ostre przedmioty, gorące garnki itd. Barierka sprawdzi się także wtedy, gdy w domu znajdują się pomieszczenia o specjalnym przeznaczeniu, np. studio nagrań, suszarnia czy biblioteka. Przebywanie w takich miejscach być może nie będzie dla dziecka niebezpieczne, ale to właśnie maluch może spowodować uszkodzenie wartościowych przedmiotów, np. drogiego sprzętu elektronicznego czy wyjątkowego egzemplarza książki.