Jakie schody są najtańsze? Wybieramy schody do domu
Porządne schody to niezbędny element wyposażenia każdego budynku piętrowego, ale również domu z poddaszem użytkowym. Jeśli poddasze pełni funkcję graciarni – magazynu niepotrzebnych przedmiotów, w zupełności wystarczą zwykłe, chowane w stropie schody strychowe. W innym przypadku konieczne jest poczynienie inwestycji w porządne schody wewnętrzne. Jakie schody są najtańsze?
Na jakim etapie budowy wykonuje się schody?
Wiele zależy od tego, o jakich schodach mowa. Jeśli w projekcie pojawiły się pokaźnych rozmiarów schody żelbetonowe, zostaną wykonane jeszcze w trakcie budowy. Robotnicy będą mogli z nich korzystać już w trakcie prowadzenia prac budowlanych i wykończeniowych na wyższej kondygnacji. Jeśli jednak inwestorzy nie podjęli jeszcze decyzji, jakie schody zostaną zamówione do ich domu, budowlańcy jedynie przygotowują dla nich miejsce. Oczywiste jest to, że żelbetonowa konstrukcja nie zostanie w tym miejscu wykonana. Pozostaje zatem montaż schodów drewnianych lub opierających się na metalowej konstrukcji.
Schodów drewnianych, czy też metalowo-drewnianych, nie montuje się w czasie prowadzenia ciężkich i brudnych prac budowlanych, gdyż mogłyby ulec zniszczeniu. Na to przyjdzie czas potem, gdy inwestorom zostanie oddany budynek wyposażony w okna, drzwi wejściowe, posadzki i ogrzewanie. W końcu będzie można wybrać drzwi wewnętrzne oraz materiał na podłogi, w końcu będzie też można pomyśleć o zakupie schodów.
Jakie schody są najtańsze?
Szukając schodów do domu, bierzemy pod uwagę kilka różnych czynników. Cena oczywiście ma znaczenie, ale nie powinna być czynnikiem determinującym wybór. Porządne schody można kupić w bardzo atrakcyjnej cenie, co nie oznacza, że będzie to cena najniższa z możliwych. Do stosunkowo tanich, a zarazem bardzo efektownych i trwałych schodów wewnętrznych można zaliczyć schody modułowe. Prawdopodobnie to właśnie tę nazwę należy wymienić w odpowiedzi na pytanie, jakie schody są najtańsze. Wynika to z faktu, że mamy do czynienia ze schodami gotowymi pochodzącymi z produkcji masowej, a nie produktem wykonanym na indywidualne zamówienie. Nie oznacza to jednak, że w naszym domu muszą znaleźć się dokładnie takie same schody, jak na zdjęciu w katalogu. Przeciwnie – schody modułowe dają wiele możliwości aranżacyjnych. Klient może wybrać odpowiadającą mu szerokość (do wyboru 2-3), kolor konstrukcji, drewno i kolor stopni, a także kształt balustrady schodowej.
Lekkie, nowoczesne schody do domu
Schody modułowe cieszą się dużą popularnością ze względu na wspomniane wyżej możliwości aranżacyjne oraz atrakcyjną cenę. Tym, co skłania do zakupu takich schodów jest również ich nowoczesny design. Konstrukcja schodów modułowych sprawia wrażenie lekkości. Zdecydowanie uwidacznia się tutaj dążenie do minimalizmu. Mamy prostą, metalową konstrukcję, do której przymocowano drewniane stopnie bez podstopnic. Wbrew pozorom konstrukcja taka jest bardzo trwała i stabilna, a bezpieczeństwo domownikom zapewnia metalowa barierka.