Bezpieczny dom dla malucha
Bezpieczny dom dla malucha – raczkujące niemowlę
Raczkujące niemowlę potrafi być bardzo szybkie i nieprzewidywalne, dlatego należy zrobić wszystko, by pomieszczenia, w których przebywa, były bezpieczne. Jak stworzyć bezpieczny dom dla malucha?
Bezpieczne podłogi
Raczkowanie odbywa się na podłogach, zatem powinny być czyste i gładkie. Stare podłogi potrafią być wyjątkowo nierówne, progi się chwieją, niekiedy wystają z nich gwoździe czy wkręty. Tego typu usterki należy szybko poprawić. Ponadto podłoga powinna być czysta. Pamiętajmy, że dziecko do raczkowania używa także rąk, po czym… wkłada je do buzi. Z tego samego powodu do mycia i pielęgnacji podłóg należy używać łagodnych środków, a najlepiej samej wody – unikamy drażniących detergentów. Ponadto należy uważać, by na podłodze nie znajdowały się żadne drobne przedmioty (guziki, monety itd.), które dziecko mogłoby wziąć do buzi.
Bezpieczne meble
Wszelkie meble, sprzęty i ozdoby, które nie stoją stabilnie, należy zabezpieczyć bądź usunąć. Dziecko mogłoby je zniszczyć, albo przewrócić na siebie. Dotyczy to także znajdującego się na półkach sprzętu elektronicznego, który łatwo można ściągnąć, pociągając za kabel.
Pamiętamy również o zabezpieczeniu ostrych krawędzi i narożników mebli. Służą do tego specjalne, silikonowe zabezpieczenia. Konieczne jest także zamknięcie szafek kuchennych, szafek w łazience oraz wszelkich innych miejsc, w których znajdują się detergenty, alkohol, dokumenty oraz wszystko to, co zdecydowanie nie powinno trafić w ręce dziecka.
Bezpieczne schody
Bezpieczny dom dla malucha to taki, w którym nie ma swobodnego dostępu na schody. Pamiętamy zatem o zakupie i montażu barierek ochronnych, które uchronią przed groźnym upadkiem z wysokości.
Bezpieczne okna
Dziecko, które raczkuje, niebawem również stanie na nogach i zacznie wchodzić na rozmaite podwyższenia. Pamiętamy w tym okresie o usunięciu spod okien wszelkich mebli, po których maluch mógłby wejść na parapet oraz o zamykaniu okien. Jeśli usuniecie meble nie jest możliwe, kupujemy klamki z zamkiem, a kluczyk chowamy poza zasięgiem dziecka.
Zawsze bezpieczny dom dla malucha?
Dziecku od początku należy tłumaczyć, że dana czynność może być dla niego niebezpieczna i dlaczego. Oczywiście początkowo tłumaczenia te na nic się nie zdadzą, ale nie należy się poddawać. Ponadto małego dziecka nie należy spuszczać z oka, niemniej nawet najlepsi rodzice nie są w stanie przewidzieć wszystkiego. Konieczne jest zatem zastosowanie zabezpieczeń, które uchronią dziecko przed konsekwencjami nieprzewidywalnych zachowań.