Instalacja kominków z płaszczem wodnym
Popularne niegdyś metody ogrzewania powoli odchodzą do lamusa. Coraz więcej osób pozbywa się z domu pieców węglowych, zastępując je nowymi, ekologicznymi źródłami ciepła. W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie kotłami na biomasę, panelami fotowoltaicznymi i pompami ciepła. Co ciekawe, nie maleje popularność kominków. Przeciwnie – wiele osób interesuje się tematem instalacja kominków z płaszczem wodnym.
Drewno jako ekologiczny materiał opałowy?
Drewno jest surowcem pochodzenia naturalnego, co oznacza, że nie jest sztucznie przetwarzane ani ulepszane w celu podniesienia jego wartości opałowej. Jest też surowcem odnawialnym, czyli, w przeciwieństwie do złóż kopalnianych, jego zasoby nie wyczerpią się, oczywiście pod warunkiem, że wycinając jedne drzewa, będziemy sadzić kolejne.
Do palenia w kominku nadają się określone gatunki drzew liściastych. Drzewa iglaste mają zbyt dużo żywicy, która może strzelać i wydzielać brzydkie zapachy, dlatego należy ich unikać. Wybierajmy twarde, wysokokaloryczne gatunki drzew, takie jak jesion czy grab. Najważniejsze jest jednak to, by drewno, które wkładamy do kominka, było odpowiednio przygotowane, czyli sezonowane przez okres wynoszący minimum rok. Spalając suche, wysokokaloryczne drewno odpowiednich gatunków, nie przyczyniamy się do powstawania szkodliwego smogu. Na korzyść drewna i palenia w kominku przemawia również fakt, że kominek można łączyć z innymi ekologicznymi metodami ogrzewania pomieszczeń.
Instalacja kominków z płaszczem wodnym – dlaczego warto, cena
Kominek z płaszczem wodnym to urządzenie wielofunkcyjne. Jeśli postawimy na atrakcyjny wizualnie wkład kominkowy i modną obudowę kominkową, otrzymamy efektowną dekorację wnętrza. Tym samym kominek spełni funkcję estetyczną. Zdaniem niektórych użytkowników to wystarczający powód, by zamontować w domu kominek. Ale dlaczego warto postawić właśnie na płaszcz wodny? Chodzi o to, że instalacja kominków z płaszczem wodnym to znacznie więcej niż dekoracja, więcej niż urządzenie ogrzewające jedno pomieszczenie. Przeznaczeniem wkładu z płaszczem jest ogrzewanie powietrza i wody użytkowej. Korzystając z urządzenia, mamy więc ciepłą wodę do zmywania, prania i kąpieli. Ile trzeba zapłacić za taki luksus? Cena takiego wkładu jest wyższa niż w przypadku wkładów tradycyjnych, ale realna dla przeciętnej polskiej rodziny. Więcej informacji na ten temat można pozyskać, wpisując w wyszukiwarkę hasło kominek z płaszczem wodnym instalacja cena.
Sposób montażu kominka z płaszczem wodnym
Instalacja kominków z płaszczem wodnym może być wykonana w układzie otwartym lub zamkniętym. Układ otwarty nie wymaga montowania wężownicy, wystarczy pompa wodna i pojemnik zbiorczy. Oczywiście konieczny jest też dostęp do wody i połączenie z wybraną instalacją grzewczą – ogrzewaniem grzejnikowym, ściennym lub podłogowym. Najlepiej jeśli wykonaniem instalacji zajmie się hydraulik przeszkolony w dziedzinie kominków z płaszczem wodnym.