Czym są schody modułowe?
Schody modułowe to stosunkowo nowe rozwiązanie na polskim rynku. Mimo iż producenci schodów od dawna oferują konstrukcje przeznaczone do samodzielnego montażu, to dopiero w ostatnich latach rozwiązania te zyskały tak ogromną popularność. Zainteresowanie nimi nie dziwi z uwagi na liczne zalety schodów modułowych.
Ciąg komunikacyjny stworzony z gotowych modułów
Schody określa się mianem pionowego ciągu komunikacyjnego, którego zadaniem jest połączenie poszczególnych kondygnacji budynku. Ciąg ten może być zaprojektowany i wykonany w różny sposób. W budynkach wielorodzinnych, biurowcach czy większych budynkach użyteczności publicznej prym wiodą rozbudowane klatki schodowe, których konstrukcję tworzą żelbetonowe stopnie. W domach jednorodzinnych tak toporne konstrukcje zwykle nie są potrzebne. Nie chcemy, by schody zajmowały zbyt wiele miejsca, dlatego żelbetonowe konstrukcje bardzo często zastępowane są schodami drewnianymi lub schodami modułowymi.
Jeśli chodzi o schody drewniane, najczęściej wykonywane są na zamówienie, choć istnieje możliwość zakupu schodów gotowych. Koszt wykonania schodów na zamówienie może być różny i uzależniony jest od rodzaju drewna, rodzaju użytych farb i lakierów, ale również od renomy zakładu stolarskiego. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, nie patrząc na koszt czy długi czas oczekiwania, ponieważ chce mieć w domu idealnie dopasowane schody i decydować o ich wyglądzie. Tymczasem jest na to prostszy sposób, czyli schody systemowe. W tym przypadku pionowy ciąg komunikacyjny składa się z gotowych modułów do samodzielnego montażu. Oczywiście to, że inwestor oszczędza na kosztach montażu, nie jest jedyną zaletą schodów modułowych.
Schody modułowe i ich zalety
Konstrukcja schodów modułowych opiera się na metalowych elementach nośnych oraz drewnianych stopniach. Balustrada takich schodów może być wykonana zarówno z metalu, drewna, jak i tworzywa sztucznego. Klient, który zamawia taki produkt, samodzielnie łączy poszczególne elementy (moduły), tworząc stabilną i trwałą konstrukcję. Nie jest to zadanie skomplikowane, ponieważ schody systemowe zostały przygotowane w taki sposób, by z ich montażem poradziła sobie osoba bez doświadczenia. Poza tym każdy klient otrzymuje szczegółową instrukcję, jak wykonać montaż.
Wspomniane metalowe elementy i drewniane stopnie można dobierać spośród szerokiej gamy produktów. Jedną z największych zalet schodów modułowych jest właśnie to, że klient może stworzyć własną kompozycję, wybierając drewno na stopnie, kolor stopni i metalowej konstrukcji oraz rodzaj balustrady. Mimo iż nie kupuje produktu wykonanego na indywidulane zamówienie, to może dostosować go do własnych potrzeb.
Nowoczesne schody modułowe
Schody modułowe prezentują się niezwykle nowocześnie. Mają lekką, stosunkowo prostą konstrukcję, co sprawia, że pasują do niewielkich pomieszczeń i są dobrze odbierane przez osoby ceniące prostotę i minimalizm. Ogromną zaletą schodów systemowych jest również krótki czas oczekiwania na realizację zamówienia, który zwykle wynosi około 2-3 tygodni.