Piece na pellet – jaki wybrać do ogrzewania domu?
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego urządzenia grzewczego, najpierw należy dobrze przemyśleć wybór metody ogrzewania. W tej chwili trudno jednoznacznie określić, jaką metodę ogrzewania preferują Polacy, bo kilka z nich systematycznie zyskuje popularność. Do tego grona z pewnością należy zaliczyć ogrzewanie pelletem. W ostatnich latach piece na pellet kupuje coraz więcej osób – chcemy ogrzewać dom nie tylko ekonomicznie, ale i ekologicznie.
Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem?
Pellet to paliwo łatwo dostępne, łatwe w transporcie i przechowywaniu. Wszystko to sprawia, że z tej metody ogrzewania mogą korzystać zarówno ci, którzy preferują magazynowanie opału na cały sezon, jak i ci, którzy chcą na bieżąco dokupywać worki z pelletem. Dobry producent pelletu oferuje zarówno sprzedaż pojedynczych worków, także do testów, jak i palet, na których mieści się kilkadziesiąt worków. Pellet w workach nie brudzi, dlatego przechowując go w kotłowni, nie mamy problemu z utrzymaniem czystości pomieszczenia. W przeciwieństwie do węgla, pellet nie brudzi także w trakcie przesypywania. Nie ma czegoś takiego, że w kotłowni unosi się brzydki zapach i chmura czarnego osadu. O brzydkim zapachu nie ma mowy także w trakcie procesu spalania. Jeśli użytkujemy paliwo dobrej jakości, w kotłowni unosi się co najwyżej zapach palonego drewna.
Pellet a ekologia. Piece na pellet
Pellet to paliwo zaliczane do biomasy, czyli wytwarzane z odpadów pochodzących z produkcji rolnej lub leśnej. To, że pellet powstaje z odpadów drzewnych, a nie drzew wycinanych specjalne w celu przerobienia ich na opał, decyduje o tym, że granulat możemy nazwać paliwem ekologicznym. Odpady drzewne pozyskiwane są przy okazji obróbki drewna w tartakach i zakładach przetwórstwa drzewnego. Zamiast je wyrzucać, można wykorzystać do produkcji ekologicznego opału. Poza tym pamiętajmy, że w przeciwieństwie do złóż węgla, drewno nie jest materiałem wyczerpalnym. To prawda, że drzewo rośnie przez wiele lat, ale mimo to drewno jest paliwem odnawialnym.
Mówiąc o ekologii, koniecznie należy też wspomnieć o samym procesie spalania. Nowoczesne piece na pellet zostały skonstruowane w taki sposób, że użytkownik nie musi cały czas kontrolować procesu spalania. Jeśli przy tym korzysta z opału wysokiej jakości, kocioł pracuje przez długi czas bezobsługowo. A co najważniejsze – proces emisji do atmosfery szkodliwych substancji jest ograniczony do minimum, a zaś emisja dwutlenku węgla jest równa zeru.
Najlepsze piece na pellet
Na rynku dostępne są różnorodne piece na pellet, zarówno do zastosowań w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych, jak i punktach usługowych i zakładach przemysłowych. Piec do domu najlepiej wybierać we współpracy z firmą instalatorską, która zajęła się wykonaniem instalacji grzewczej w budynku bądź też w niedalekiej przyszłości ma przystąpić do wykonania takich prac. Piec na pellet musi być dostosowany do wielkości budynku, istotna jest nie tylko powierzchnia pomieszczeń wymagających ogrzewania, ale i ich wysokość. Przed dokonaniem wyboru warto obliczyć zapotrzebowanie budynku na moc cieplną. Oczywiście zwracamy również uwagę na to, czy piec wyposażono w opcję samozapłonu oraz jak duża jest pojemność zasobnika paliwa.