Kominek w domu – zalety rozwiązania
Kominek nie jest wynalazkiem współczesności, ale to właśnie teraz stał się jednym z najpopularniejszych urządzeń uzupełniających systemy grzewcze domów jednorodzinnych. Oczywiście funkcja użytkowa nie jest jedynym powodem popularności kominków. Równie ważna jest funkcja estetyczna.
Jakie są zalety posiadania kominka?
Kominek składa się z wkładu kominkowego podłączonego do przewodów kominowych oraz obudowy. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kominków z płaszczem wodnym, które mają ogrzewać dom, ale i wodę użytkową, dlatego dodatkowo wyposażone są w płaszcz wodny i podgrzewają wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dziś skupimy się jednak na zaletach kominków montowanych najczęściej, a zatem bez płaszcza wodnego.
Kominek jako dodatkowe źródło ciepła
Kominek może być montowany niezależnie od istniejącej instalacji c.o. i tym samym zapewnia bezpieczeństwo cieplne w przypadku awarii podstawowego systemu grzewczego. Wiele rodzin decyduje się na takie rozwiązanie w obawie przed usterką instalacji c.o. i towarzyszącym jej przejmującym chłodem. Trudno wyobrazić sobie radosną atmosferę w zimowy wieczór, gdy nie działają grzejniki, a temperatura w pomieszczeniach znacząco spada. Na szczęście sytuację może uratować kominek, który szybko ogrzeje pomieszczenie i zgromadzi wokół ognia pragnącą się ogrzać rodzinę.
Oczywiście kominek może być użytkowany także wtedy, gdy instalacja c.o. działa poprawnie, ale z powodu wyjątkowo siarczystych mrozów wskazane jest dogrzanie pomieszczeń, bądź też po prostu chcemy stworzyć w domu przyjemną, rodzinną atmosferę.
Przyjemna atmosfera w długie zimowe wieczory
Jedną z największych zalet kominków (szeroki wybór urządzeń dostępny jest tutaj) jest możliwość stworzenia idealnych warunków do wypoczynku. Wokół kominka w salonie gromadzą się członkowie rodzin, którzy chcą się podzielić wrażeniami minionego dnia. Spędzają wspólnie czas w przyjemniej atmosferze, jaką tworzą tańczące wesoło płomienie.
Kominek sprawia, że wnętrze staje się ciepłe i przytulne, zachęca do spędzania czasu pod kocem z książką lub kubkiem herbaty w ręku. Obserwowanie ognia jest tym przyjemniejsze, im gorsze warunki panują na zewnątrz. Kominek znacznie uprzyjemnia długie, zimowe wieczory.
Kominek jako element dekoracyjny
Kominek stanowi ozdobę wnętrza nawet wtedy, gdy nie jest użytkowany. Nowoczesny wkład kominkowy w połączeniu z estetyczną obudową tworzą zgrabną całość, która nadaje wnętrzu charakteru i sprawia, że prezentuje się ono zarazem nowocześnie i elegancko.
Efektowną obudową można wykonać z materiałów różnego typu, ale w ostatnim czasie najchętniej wykorzystuje się płyty z kamienia naturalnego (granit, marmur), które wyglądają stylowo, a jednocześnie są trwałe, odporne na działanie wysokich temperatur, łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Odpowiednio zabezpieczony kamień nie odbarwia się, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, dlatego taka obudowa może przetrwać w niezmienionym stanie naprawdę długie lata.