Schody z drewna
Schody z drewna – zalety i wady
Drewno właściwie nigdy nie wychodzi z mody, choć w niektórych okresach pojawia się we wnętrzach nieco rzadziej. Obecnie znowu wróciło do łask. W nowoczesnych domach spotykamy coraz więcej elementów drewnianych, poczynając od drewnianych ozdób, poprzez drewniane meble, drzwi i podłogi, skończywszy na drewnianych schodach. Schody z drewna są praktyczne i efektowne, ale to nie jedyne ich zalety. Oczywiście posiadają również kilka wad.
Schody z drewna w nowoczesnym budownictwie
W starym budownictwie nie doceniano potencjału schodów z drewna, upychając je w ciemnych i przytłaczających klatkach schodowych. Jedynym zadaniem schodów było zapewnianie dostępu do pomieszczeń znajdujących się na wyższych kondygnacjach budynku. Dziś schody nadal pełnią funkcję użytkową, powinny być zatem wygodne, bezpieczne i trwałe, ale oprócz tego pełnią funkcję estetyczną, podobnie zresztą jak meble.
W nowoczesnym budownictwie schody umiejscowione są na widoku. Z tego powodu powinny być spójne ze stylem, w jakim urządzono wnętrze. Muszą być też estetycznie wykonane. Troska o detale nie jest niczym nadzwyczajnym, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że schody będą użytkowane przez wiele lat i to nieustannie każdego dnia.
Zalety schodów drewnianych
Schody z drewna niewątpliwe posiadają walory estetyczne, dlatego drewno jest obecnie materiałem na schody wybieranym najczęściej. Z jednej strony ociepla pomieszczenie, sprawia, że staje się ono przytulne i urokliwe, z drugiej nadaje mu charakteru, zwłaszcza jeśli mówimy o schodach drewnianych w minimalistycznym wydaniu i pomieszczeniach w stylu skandynawskim.
Schody drewniane są też lekkie, dzięki czemu nie istnieje obawa o nadmierne obciążenie konstrukcji budynku, a zwłaszcza stropu. Poza tym ta lekkość sprawia, że schody nadają się do pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni. Poza tym drewno doskonale wygląda w połączeniu z materiałami innego typu, takimi jak szkoło czy metal – w sklepach zamówimy zarówno schody w całości wykonane z drewna, jak i z materiałów łączonych.
Schody drewniane są też bardzo wytrzymałe. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zakonserwowane.
Wady schodów z drewna
Wykonanie efektownych schodów drewnianych może być inwestycją dość kosztowną i czasochłonną. Tego typu prac nie należy zlecać byle komu – powinien się nimi zająć doświadczony stolarz, który nie tylko zamontuje poszczególne elementy, ale również zadba o ich konserwację. Nie trudno się domyśleć, że taka osoba ma pełne ręce roboty, dlatego czas oczekiwania na schody może być dość długi.